











The Bosch KIV87NSE0G Built In Fridge Freezer is a sleek and efficient appliance that is perfect for any modern kitchen. With a total capacity of 272 liters, this fridge freezer provides ample storage space for all your groceries.
Key features include:
- Energy efficient with an A++ energy rating
- FreshSense technology ensures a constant temperature to keep food fresh for longer
- VitaFresh drawers help to preserve fruits and vegetables by controlling humidity levels
- SuperFreezing function rapidly freezes newly added items to lock in nutrients and flavor
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination inside the appliance
- Reversible door allows for flexible installation options
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 177.2 cm |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Low Frost technology |
| Key Feature 3 | Eco AirFlow |
| Key Feature 2 | VitaFresh XXL drawer |
| GTIN | 4242005431304 |
| Model Number | KIV87NSE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 70 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 51.1 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 56 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Subtropical |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Low Frost technology, VitaFresh XXL drawer, Eco Airflow |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 70L / 30L |
Bosch KIV87NSE0G 54.1cm 70/30 Built In Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


