













Introducing the Bosch KIR81VFE0G 54.1cm Integrated Tall Larder Fridge, a sleek and spacious fridge designed to seamlessly blend into your kitchen cabinetry.
Key features of the Bosch KIR81VFE0G include:
- Generous capacity of XX liters, providing ample storage space for all your groceries
- VitaFresh technology keeps your fruits and vegetables fresher for longer
- LED lighting illuminates the interior for easy visibility of your food items
- SuperCool function rapidly lowers the temperature to quickly cool newly added items
- Reversible door allows for flexible installation options to suit your kitchen layout
- Energy efficient design helps save on electricity costs
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177.2 cm |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | MultiBox XXL: extra-large drawer for your fruit and vegetables |
| Key Feature 3 | LED lighting: all your items in perfect view |
| Key Feature 2 | Quiet appliances: enjoy a calm and relaxing home |
| GTIN | 4242005365272 |
| Key Feature 5 | Intelligent Inverter Technology: ensuring stable temperature control and efficient performance. |
| Model Number | KIR81VFE0G |
| Key Feature 4 | Super Cool function: cools new food faster, to protect what is already inside |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tall Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 310 L |
| No. Refrigerator Shelves | 6 |
| Net Total Capacity | 310 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Weight | 52.5 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Included accessories: 3 x egg tray, 1 x Heavy-duty hinge support |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
Bosch KIR81VFE0G 54.1cm Integrated Tall Larder Fridge
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



