







The Bosch KIR81AFE0G Built In Fridge is perfect for storing your weekly shop
The fridge has a 319 litre net capacity split between two extra large salad bins and seven adjustable shelves and six door balconies. There's also a chrome wire rack for storing bottles.
The KIR81AFE0G freidge also uses FreshSense technology to help monitor and control the temperature in the fridge by using sensors. Alaso has a SuperCooling option that lowers the temperature for a short period. Perfect for when you want your shopping cooler quickly.
The KIR81AFE0G comes with an LED internal light to give you a glare-free view of inside your fridge and a useful alarm to let you know if the fridge door is closed properly. Whats more, the KIR81AFE0G has a reversible door so you can decide which way it opens as well as giving you more options for space. As the fridge is intergrated, you can pop on a door that matches your existing cabinets for a seamless finish.
Order your Bosch KIR81AFE0G Built In Fridge today!
| Product Dimensions | 177.2cm x 55.8cm x 54.5cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://media3.bosch-home.com/Documents/eudatasheet/en-GB/KIR81AFE0G.pdf |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 7 Adjustable Shelves |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Internal Controls with Digital Display |
| GTIN | 4242005238316 |
| energyrating_link | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/KIR81AFE0G.pdf |
| Colour | White |
| Model Number | KIR81AFE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tall Integrated Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level (dBa) | 37 |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Net Refrigerator Capacity | 319 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 319L |
| Width (cm) | 55.8cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 61.3 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Display Type | Digital |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Function | No |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Fast chill function, 1 Wire Rack |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Installation Type | Integrated |
| Hinge type | Reversible |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Features | 7 Adjustable Shelves, Internal Controls with Digital Display, Reversible Door |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotions | Bosch Neff Half Price Install |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| With Icebox | No |
| Integrated type | In Column |
| Hinge type | Fixed door on door |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
Bosch KIR81AFE0G 55.8cm Built In Fridge - Frost Free
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



