

















The Bosch KIR81ADD0G 55.8cm Built In Tall Larder Fridge is a spacious and efficient appliance that is perfect for keeping your food fresh and organized.
Key Features:
- Generous storage space with a total capacity of 319 litres
- VitaFresh technology keeps fruits and vegetables fresh for longer
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- SuperCool function rapidly lowers the temperature to preserve food freshness
- Reversible door allows for flexible installation options
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 55.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177.2 cm |
| Product Dimensions | 177.2cm x 55.8cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Fixed Hinge |
| Key Feature 3 | Adjustable shelves |
| Key Feature 2 | 310 Ltr Capacity |
| GTIN | 4242005387755 |
| Model Number | KIR81ADD0G |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 310 L |
| No. Refrigerator Shelves | 7 |
| Net Total Capacity | 310 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Weight | 56.8 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 65.7 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Included accessories: 3 x egg tray, 1 x Heavy-duty hinge support |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | Fixed Hinge, 310 Ltr Capacity, Adjustable Shelves |
| Energy Efficiency Class | D |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
Bosch KIR81ADD0G 55.8cm Built In Tall Larder Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



