









The Bosch KIR41NSE0G Built In Larder Fridge is a sleek and modern addition to any kitchen. With a total capacity of 211 litres, this fridge offers ample storage space for all your fresh food items. The interior features adjustable shelves and door bins, allowing you to customize the layout to suit your needs.
Key features of the Bosch KIR41NSE0G Built In Larder Fridge include:
- 211 litre total capacity
- Adjustable shelves and door bins for customizable storage
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- SuperCool function to quickly cool newly added items
- Reversible door for flexible installation options
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 122.1 cm |
| Product Dimensions | 122.1cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Colour | Colour |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Eco Air Flow |
| Key Feature 3 | 204L capacity |
| Key Feature 2 | LED lighting |
| GTIN | 4242005328628 |
| Model Number | KIR41NSE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 204 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 38.1 kg |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | SuperCooling, 3 x egg tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended temperate, Subtropical, Temperate |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | Eco Air Flow, LED lighting, 204L capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| With Icebox | No |
| Integrated type | In Column |
| Hinge type | Slider door fixing |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
Bosch KIR41NSE0G 54.1cm Built In Fridge - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



