







Key Features:
- Energy efficient with an A++ energy rating
- VitaFresh technology keeps fruits and vegetables fresher for longer
- SuperFreezing function rapidly freezes newly added items to preserve freshness
- LED lighting illuminates the interior for easy visibility
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the appliance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Width | 55.8 cm |
| Height | 193.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 193.5cm x 55.8cm x 54.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Big capacity |
| Key Feature 3 | Flexible door trays |
| Key Feature 2 | NoFrost technology |
| GTIN | 4242005359493 |
| Model Number | KIN96VFD0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 75 L |
| Net Refrigerator Capacity | 215 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 290 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 60.8 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Additional Information | 3 x egg tray, 1 x ice cube tray, 1 bottle support grid, SuperCooling, SuperFreezing, VitaFresh |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended temperate, Subtropical, Temperate |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Big capacity, NoFrost technology, Flexible door trays |
| Energy Efficiency Class | D |
| Hinge Type | Fixed door on door |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 34 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60/40 |
Bosch KIN96VFD0 55.8cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer - White - Flat hinge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



