























Key features include:
- VitaFresh technology: Keeps fruits and vegetables fresh for longer by maintaining optimal humidity levels
- SuperFreezing function: Quickly freezes newly added items to lock in their freshness
- MultiAirflow system: Ensures even cooling throughout the fridge freezer for consistent temperatures
- LED lighting: Bright and energy-efficient lighting to easily see and access your food items
- TouchControl panel: Easy-to-use electronic controls for adjusting temperature settings
Upgrade your kitchen with the Bosch KIN96NSE0G Integrated Fridge Freezer, offering advanced features for optimal food storage and preservation.
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 56 cm |
| Height | 194 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | Yes |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 194cm x 56cm x 55cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Built-in XL: get 11% extra volume of storage thanks to a taller design |
| Key Feature 3 | No Frost: never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort |
| Key Feature 2 | MultiBox XXL: extra-large drawer for your fruit and vegetables |
| GTIN | 4242005512911 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | Eco Airflow: maintains optimal air circulation and a constant temperature level throughout the cooling area. |
| Model Number | KIN96NSE0G |
| Key Feature 4 | Quiet appliances: enjoy a calm and relaxing home |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 75 L |
| Net Refrigerator Capacity | 215 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Net Total Capacity | 290 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 53.6 kg |
| Warranty Information | registration required*the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Shipping Height | 202 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Depth | 55 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Fast Freeze | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.5 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Hinge Type | Slider door fixing |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 34 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60 / 40 |
Bosch KIN96NSE0G Integrated Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



