

















| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh drawer |
| Key Feature 3 | 260L capacity |
| Key Feature 2 | No Frost technoogy |
| GTIN | 4242005281374 |
| Colour | White |
| Model Number | KIN86VFE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Freezer Capacity | 76 L |
| Net Refrigerator Capacity | 184 L |
| Net Total Capacity | 260 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 54.4 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 59.2 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | FreshSense. FreshSense: perfect storage climate. Thanks to the optimum storage conditions, your food preserves an ideal consistency; ice cream, for instance, is neither too soft nor too hard. A constant temperature in the fridge interior is a decisive fac |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh drawer, No Frost technoogy, 260L capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 76 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Hinge Type | Fixed door on door |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 184L / 76L |
Bosch KIN86VFE0G 54.1cm 60/40 Built In No Frost Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



