













Key features include:
- VitaFresh technology: Keeps your fruits and vegetables fresh for longer by maintaining the ideal temperature and humidity levels.
- NoFrost technology: Prevents ice build-up in the freezer, eliminating the need for manual defrosting.
- SuperFreezing function: Quickly freezes newly added items to preserve their freshness.
- LED lighting: Provides bright and energy-efficient illumination throughout the fridge compartment.
- Reversible door: Allows for flexible installation options to suit your kitchen layout.
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 177.2 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | MultiBox XXL |
| Key Feature 3 | Eco AirFlow |
| Key Feature 2 | NoFrost technology |
| GTIN | 4242005431335 |
| Model Number | KIN86NFE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 76 L |
| Net Refrigerator Capacity | 184 L |
| Net Total Capacity | 260 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 52.6 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Climate Class | Extended temperate, Subtropical, Temperate |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | MultiBox XXL, NoFrost technology, Eco Airflow |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 34 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60 / 40 |
Bosch KIN86NFE0G 54.1cm 70/30 Built-In Frost Free Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



