

























The Bosch KIN85NSE0G is a 54.1cm integrated frost-free fridge freezer that offers ample storage space for all your fresh and frozen goods. With a sleek design and advanced technology, this appliance is perfect for any modern kitchen.
Key features include:
- Frost-free technology eliminates the need for manual defrosting
- Energy-efficient performance helps save on electricity bills
- Adjustable shelves and door bins for customizable storage options
- SuperFreezing function rapidly lowers the temperature to preserve food freshness
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 177.2 cm |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | MultiBox XXL |
| GTIN | 4242005439591 |
| Model Number | KIN85NSE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 99 L |
| Net Refrigerator Capacity | 150 L |
| Net Total Capacity | 249 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 51.9 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 56.8 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Subtropical |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, MultiBox XXL, LED lighting |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Hinge Type | Slider door fixing |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
Bosch KIN85NSE0G 54.1cm 50/50 Built-In Frost Free Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



