





















Introducing the Bosch KIN85NFE0G 54.1cm 50/50 Built In No Frost Fridge Freezer, a sleek and efficient appliance for your kitchen. This built-in fridge freezer offers a 50/50 split between fridge and freezer compartments, providing ample storage space for all your fresh and frozen goods.
Key features of the Bosch KIN85NFE0G include:
- No Frost technology eliminates the need for manual defrosting
- VitaFresh drawers keep fruits and vegetables fresher for longer
- SuperFreezing and SuperCooling functions for quick and efficient temperature control
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Reversible door hinge for flexible installation options
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 177.2 cm |
| Smart Connect | No |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005439607 |
| Model Number | KIN85NFE0G |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 99 L |
| Net Refrigerator Capacity | 150 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 249 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 54 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 58.8 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Split | 50/50 |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Included accessories: 3 x egg tray, 1 x ice cube tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Flat Hinge |
| Fast Freeze | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5.5 kg |
| Hinge Type | Fixed door on door |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 50 / 50 |
Bosch KIN85NFE0G 54.1cm 50/50 Built In No Frost Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



