









The Bosch KGV39VWEAG Freestanding Fridge Freezer is a spacious and energy-efficient appliance that is perfect for any kitchen. With a total capacity of 344 litres, this fridge freezer provides ample storage space for all your fresh and frozen foods.
Key features of the Bosch KGV39VWEAG Freestanding Fridge Freezer include:
- Energy efficiency rating of A++ for lower energy consumption
- VitaFresh technology keeps fruits and vegetables fresh for longer
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge
- SuperFreezing function rapidly lowers the temperature to freeze new items quickly
- LED lighting provides bright and efficient illumination
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 201 cm |
| Smart Connect | No |
| Product Dimensions | 201cm x 60cm x 65cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | Big Box drawer |
| GTIN | 4242005197712 |
| Colour | White |
| Model Number | KGV39VWEAG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 94 L |
| Net Refrigerator Capacity | 249 L |
| Net Total Capacity | 343 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 71.7 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 17 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | Low Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended Temperate, Subtropical, Temperate, Tropical |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh, Big Box drawer, LED lighting |
| Defrost type | Low Frost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
Bosch KGV39VWEAG 60cm 70/30 Low Frost Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


