







The Bosch KGN86VIEA Freestanding Frost Free Fridge Freezer is a spacious and efficient appliance perfect for any kitchen. With a total capacity of 366 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your groceries.
Key features include:
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer
- VitaFresh technology keeps fruits and vegetables fresh for longer
- NoFrost technology prevents ice buildup, eliminating the need for manual defrosting
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- SuperFreezing function rapidly freezes newly added items to lock in freshness
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 86 cm |
| Height | 186 cm |
| Product Dimensions | 186cm x 86cm x 81cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | PerfectFit |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | XXL capacity |
| GTIN | 4242005321056 |
| Colour | Stainless steel |
| Model Number | KGN86VIEA |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 152 L |
| Net Refrigerator Capacity | 479 L |
| Net Total Capacity | 631 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 107.7 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 17 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 81 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended Temperate, Subtropical, Temperate, Tropical |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | PerfectFit, XXL capacity, LED lighting |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
Bosch KGN86VIEA 86cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



