













The Bosch KGN492LDFG Freestanding Frost Free Fridge Freezer is a stylish and efficient appliance that will keep your food fresh for longer.
Key features include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer
- VitaFresh drawers keep fruits and vegetables fresher for longer
- SuperFreezing and SuperCooling functions for quickly chilling or freezing new items
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 70 cm |
| Height | 203 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 203cm x 70cm x 66.7cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh XXL Pro |
| Key Feature 3 | Multi AirFlow |
| Key Feature 2 | Perfect Fit |
| GTIN | 4242005348596 |
| Colour | Stainless steel |
| Model Number | KGN492LDFG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 129 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 311 L |
| Net Total Capacity | 440 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 80.3 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 18 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 66.7 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended Temperate, Subtropical, Temperate, Tropical |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh XXL Pro, Perfect Fit, Multi AirFlow |
| Promotion 3 | Bosch 5year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 70 / 30 |
Bosch KGN492LDFG 70cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



