







The Bosch KGN39AIAT Freestanding Frost Free Fridge Freezer is a sleek and modern appliance that offers ample storage space and innovative features to keep your food fresh for longer.
Key features include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer compartments
- VitaFresh drawers help to preserve the freshness of fruits and vegetables
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- SuperFreezing and SuperCooling functions rapidly cool new items to lock in freshness
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 203 cm |
| Product Dimensions | 203cm x 60cm x 66.5cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh XXL Pro |
| Key Feature 3 | PerfectFit |
| Key Feature 2 | Multi Airflow technology |
| GTIN | 4242005325443 |
| Colour | Stainless steel |
| Model Number | KGN39AIAT |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 29 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Net Refrigerator Capacity | 260 L |
| Net Total Capacity | 363 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 98.9 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 21 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | External |
| Depth | 66.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended Temperate, Subtropical, Temperate, Tropical |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh XXL Pro, Multi Airflow technology, PerfectFit |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
Bosch KGN39AIAT 60cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



