















Introducing the Bosch KGN392WEBG 60cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer in a sleek white finish. This fridge freezer offers ample storage space and innovative features to keep your food fresh for longer.
Key features include:
- Frost Free technology - eliminates the need for manual defrosting
- 70/30 split - more space for fresh food with a larger fridge compartment
- SuperFreezing function - quickly lowers the temperature to preserve the quality of fresh food
- VitaFresh drawers - keep fruits and vegetables fresher for longer
- LED lighting - provides bright and energy-efficient illumination
- MultiAirflow system - ensures even cooling throughout the fridge and freezer
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 203 cm |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 203cm x 60cm x 66.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh XXL Pro 0?C |
| Key Feature 3 | NoFrost |
| Key Feature 2 | LED lighting |
| GTIN | 4242005512317 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | Super Cooling function |
| Model Number | KGN392WEBG |
| Key Feature 4 | Perfect Fit |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 260 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Net Total Capacity | 363 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 69.7 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Shipping Height | 209.5 cm |
| Shipping Weight | 76 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 66.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | VitaFresh XXL Pro 0°C, LED Lighting, NoFrost, Perfect Fit, Super Cooling function |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotions | . |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
Bosch KGN392WEBG 60cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



