

















The Bosch KGN392LEBG 60cm 70/30 Total No Frost Fridge Freezer in a sleek Stainless Steel Look is a stylish and efficient addition to any kitchen. With a total capacity of 324 litres, this fridge freezer offers plenty of space for all your fresh and frozen goods.
- Total No Frost technology eliminates the need for manual defrosting, keeping your fridge freezer running efficiently at all times.
- The 70/30 split design provides ample room for fresh food in the fridge compartment and frozen items in the freezer.
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge, keeping your food fresher for longer.
- SuperFreezing function rapidly lowers the temperature in the freezer to lock in freshness and preserve nutrients.
- LED lighting illuminates the interior of the fridge, making it easy to find what you need.
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 203 cm |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 203cm x 60cm x 66cm |
| Colour | Stainless Steel Look |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh |
| Key Feature 3 | Perfect Fit |
| Key Feature 2 | Easy Access shelf |
| GTIN | 4242005512324 |
| Colour | Silver |
| Key Feature 5 | Individual Temperature Control |
| Model Number | KGN392LEBG |
| Key Feature 4 | LED Lighting |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 89 L |
| Net Refrigerator Capacity | 279 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Net Total Capacity | 368 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 78.1 kg |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Shipping Height | 208 cm |
| Shipping Weight | 78.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 76 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh, Easy Access shelf, Perfect Fit, LED Lighting, Individual Temperature Control |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Promotions | Bosch Free Remove and Recycle |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
Bosch KGN392LEBG 60cm 70/30 Total No Frost Fridge Freezer - Stainless Steel Look
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



