





























Introducing the Bosch KGN392LDFG 60cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer in a sleek Inox finish. This fridge freezer offers ample storage space and innovative features to keep your food fresh for longer.
Key Features:
- Frost Free technology prevents ice build-up, eliminating the need for manual defrosting
- 70/30 split design provides more fridge space for fresh food storage
- SuperFreezing function rapidly lowers the temperature to freeze new items quickly
- VitaFresh drawers keep fruits and vegetables fresher for longer by controlling humidity levels
- LED lighting illuminates the interior for easy visibility of contents
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 203 cm |
| Product Dimensions | 203cm x 60cm x 66.5cm |
| Colour | Inox |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh XXL Pro |
| Key Feature 3 | PerfectFit |
| Key Feature 2 | No Frost Technology |
| GTIN | 4242005284320 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KGN392LDFG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 260 L |
| Net Total Capacity | 363 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 69.7 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 209.5 cm |
| Shipping Weight | 76 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh XXL Pro, No Frost technology, PerfectFit |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 9.5 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 70/30 |
Bosch KGN392LDFG 60cm 70/30 Fridge Freezer - Inox
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



