































The Bosch KGN392LAGG 60cm 60/40 Total No Frost Fridge Freezer in Stainless Steel Look is a stylish and efficient appliance for any kitchen. With a total capacity of XX liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your groceries while keeping them fresh for longer.
Key features include:
- Total No Frost technology eliminates the need for manual defrosting
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer compartments
- VitaFresh drawers keep fruits and vegetables fresher for longer
- SuperFreezing and SuperCooling functions quickly chill or freeze newly added items
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- TouchControl panel for easy temperature adjustments
- Reversible door hinges for flexible installation options
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 203 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 203cm x 60cm x 66.5cm |
| Colour | Stainless Steel Look |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh XXL <0?C> |
| Key Feature 3 | Door Open Alarm |
| Key Feature 2 | Perfect Fit |
| GTIN | 4242005526550 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KGN392LAGG |
| Key Feature 4 | Super Freezing function |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 29 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 260 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 363 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 90.8 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Shipping Height | 209 cm |
| Shipping Weight | 107.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 21 hr |
| Star Rating | 4 |
| Cooling Capacity (kg/24H) | 10 kg |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 66.5 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | LED lighting. Keep your groceries in perfect view. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh XXL <0°C>, Perfect Fit, Door Open Alarm, Super Freezing function |
| Energy Efficiency Class | A |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 29 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60/40 |
Bosch KGN392LAGG 60cm 60/40 Total No Frost Fridge Freezer - Stainless Steel Look
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



