









| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 66.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Multi Air Flow Technology |
| Key Feature 3 | Internal Controls |
| Key Feature 2 | Auto Defrost |
| GTIN | 4242005281640 |
| Colour | White |
| Model Number | KGN362WDFG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | No |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 218 L |
| Net Total Capacity | 321 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 62.9 kg |
| Shipping Height | 192.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 14 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Recessed |
| Display Type | Digital |
| Depth | 66.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Additional Information | Safety Glass Shelves, Transparent Drawers, Super Cool Function, Bottle Rack & Shelf, Ice Cube Tray, Temperature Adjustable Freezer, Malfunction Warning Signal, Right Hand reversible Door hinge, 199 (kWh)Annual Energy Consumption |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 186 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Multi Air Flow Technology, Auto Defrost, Internal Controls |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 9.5 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 218L / 103L |
Bosch KGN362WDFG 60cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



