









| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 66.5cm |
|---|---|
| Colour | Inox-look |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh XXL Pro |
| Key Feature 3 | Perfect Fit |
| Key Feature 2 | NoFrost technology |
| GTIN | 4242005281589 |
| Colour | Inox look, matt |
| Model Number | KGN362LDFG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 218 L |
| Net Total Capacity | 321 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 64.8 kg |
| Shipping Height | 192.5 cm |
| Shipping Weight | 71 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Super Cooling function. The fridge that knows how to keep its cool. Activate the Super Cooling function before you go shopping to lower the temperature in your fridge for a short period, so your fresh shopping is kept at the right temperature. The tempera |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 186 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh XXL Pro, NoFrost technology, Perfect Fit |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 119 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
Bosch KGN362LDFG 60cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer - Inox-look
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



