













| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 176 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Alarm - Door open | Yes |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 176cm x 60cm x 66cm |
| Colour | Stainless Steel Lool |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | No Frost Technology ? Avoids manual defrosting hassle |
| Key Feature 3 | Adjustable Shelves ? Customises interior for flexible storage |
| Key Feature 2 | Multi Airflow System ? Ensures consistent cooling everywhere |
| GTIN | 4242005500130 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KGN33NLEBG |
| Key Feature 4 | Energy Efficient ? Saves on bills while keeping food fresh |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 89 L |
| Net Refrigerator Capacity | 193 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 282 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 56.5 kg |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 182.3 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 76.5 cm |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | LED lighting: all your items in perfect view, 3 x Egg Tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost Technology ? Avoids manual defrosting hassle, Multi Airflow System ? Ensures consistent cooling everywhere, Adjustable Shelves ? Customises interior for flexible storage, Energy Efficient ? Saves on bills while keeping food fresh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 42 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 70/30 |
Bosch KGN33NLEBG 60cm No Frost Stainless Steel Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



