













| Product Dimensions | 201cm x 70cm x 65cm |
|---|---|
| Colour | Inox-easyclean |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | VitaFresh drawer |
| Key Feature 3 | 419L capacity |
| Key Feature 2 | Super Freeze function |
| GTIN | 4242005219056 |
| Colour | Inox look, matt |
| Model Number | KGE49AICAG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 117 L |
| Net Refrigerator Capacity | 302 L |
| Net Total Capacity | 419 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 90.1 kg |
| Shipping Height | 208.2 cm |
| Shipping Weight | 91.1 kg |
| Shipping Width | 77.3 cm |
| Shipping Depth | 78.8 cm |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | FreshSense. FreshSense: perfect storage climate. Thanks to the optimum storage conditions, your food preserves an ideal consistency; ice cream, for instance, is neither too soft nor too hard. A constant temperature in the fridge interior is a decisive fac |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 201 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh drawer, Super Freeze function, 419L capacity |
| Energy Efficiency Class | C |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 117 kg |
| Defrost type | Low Frost |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 419 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 413 / 118 |
Bosch KGE49AICAG 70cm 60/40 VitaFresh Fridge Freezer in Inox
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


