



















| Smart Connect | No |
|---|---|
| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 73.1cm |
| Colour | Inox-easyclean |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | Big Box drawer |
| Key Feature 2 | Super Cooling function |
| GTIN | 4242005273331 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KFN96VPEAG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Net Freezer Capacity | 200 L |
| Net Refrigerator Capacity | 405 L |
| Net Total Capacity | 605 L |
| Number of Freezer Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 116.4 kg |
| Shipping Height | 183 cm |
| Shipping Weight | 128 kg |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Shipping Depth | 73.1 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 73.1 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | We have a name for the intelligent interaction of temperature sensors, electronics and compressor: Intelligent inverter interaction technology. Temperature sensors continually monitor the temperature inside and outside the fridge. Changes are immediately |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 183 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, Super Cooling function, Big Box drawer |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Plumbed | No |
| Ice and water | No |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Bosch KFN96VPEAG Series 4 American Style Fridge Freezer
For our BEST PRICE and availability, please contact us
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



