



















| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 73.1cm |
|---|---|
| Colour | Inox-easyclean |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | French door design |
| Key Feature 3 | Home Connect App compatible |
| Key Feature 2 | Total No Frost technology |
| GTIN | 4242005273317 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KFN96APEAG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Net Freezer Capacity | 188 L |
| Net Refrigerator Capacity | 405 L |
| Net Total Capacity | 593 L |
| Number of Freezer Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 117.4 kg |
| Shipping Height | 183 cm |
| Shipping Weight | 129 kg |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Shipping Depth | 73.1 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 73.1 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Big Box. More freezer space for your favourites. An extra-deep frozen food drawer for practical stacking of frozen foods container or large frozen items like gateaux or pizzas. No matter whether you have to cater for a child’s birthday or freeze a weddi |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 183 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | French door design, Total No Frost technology, Home Connect App compatible |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 18 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Plumbed | No |
| Ice and water | No |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Bosch KFN96APEAG Series 6 French Door American Style Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



