



















| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 70.6cm |
|---|---|
| Colour | Inox-easyclean |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | Ice & Water dispenser |
| Key Feature 2 | XXL capacity |
| GTIN | 4242005265039 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KFF96PIEP |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Total Capacity | 573 L |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 156.3 kg |
| Shipping Height | 183 cm |
| Shipping Weight | 167 kg |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 70.6 cm |
| Depth | 70.6 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | SuperFreezing. Protects frozen food from defrosting. Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The SuperFreezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby preve |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 183 cm |
| Features | No Frost technology, XXL capacity, Ice & Water dispenser |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Plumbed | Yes |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Bosch KFF96PIEP Series 8 French Door American Style Fridge Freezer - Inox
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



