



















| Product Dimensions | 178.7cm x 90.8cm x 70.7cm |
|---|---|
| Colour | Inox-easyclean |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | 560L capacity |
| Key Feature 2 | Plumbed water & ice dispenser |
| GTIN | 4242005192267 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KAG93AIEPG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 165 L |
| Net Refrigerator Capacity | 366 L |
| Net Total Capacity | 531 L |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 121 kg |
| Shipping Height | 178.7 cm |
| Shipping Weight | 131 kg |
| Shipping Width | 98.2 cm |
| Shipping Depth | 70.7 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 70.7 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Ice&Water Dispenser with tap connection. Ice and chilled water always ready. Your next tall glass of filtered chilled water is just a button-push away. Need ice cubes? They’re waiting in the freezer. It’s all connected to your water supply, so ref |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 178.7 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, Plumbed water & ice dispenser, 560L capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13 kg |
| Plumbed | Yes |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 42 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Bosch KAG93AIEPG Series 6 American Style Fridge Freezer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


