



















The Bosch KAD93AIERG 90cm No Frost American Fridge Freezer in Brushed Steel is a stylish and spacious appliance that will keep your food fresh and organized.
Key features include:
- Large 535L capacity, perfect for storing all your groceries
- No Frost technology eliminates the need for manual defrosting
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer
- VitaFresh drawers keep fruits and vegetables fresher for longer
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- TouchControl panel for easy temperature adjustments
- SuperFreezing and SuperCooling functions for rapid chilling of new items
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 178.7 cm |
| Product Dimensions | 178.7cm x 90.8cm x 70.7cm |
| Colour | Brushed Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Water & Ice Dispenser (requires plumbing) |
| Key Feature 3 | Fast Freeze |
| Key Feature 2 | Total No Frost |
| GTIN | 4242005473274 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KAD93AIERG |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 191 L |
| Net Refrigerator Capacity | 371 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 562 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Weight | 113.2 kg |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Weight | 124 kg |
| Shipping Width | 98.2 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 70.7 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Water & Ice Dispenser (requires plumbing), Total No Frost, Fast Freeze |
| Energy Efficiency Class | E |
| Plumbed | Yes |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 42 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 550 - 650 |
Bosch KAD93AIERG 90cm No Frost American Fridge Freezer - Brushed Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


