





















| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 178.7 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 178.7cm x 90.8cm x 70.7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Total No Frost ? Stops ice build-up for ease |
| Key Feature 3 | Intelligent Inverter ? Adapts cooling to save energy |
| Key Feature 2 | Tap-connected ice dispenser ? Instant chilled water |
| GTIN | 4242005419937 |
| Colour | Black |
| Model Number | KAD93ABEP |
| Key Feature 4 | Door open alarm ? Alerts to protect your food |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 191 L |
| Net Refrigerator Capacity | 371 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Net Total Capacity | 562 L |
| Number of Freezer Shelves | 5 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 113.2 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Weight | 124 kg |
| Shipping Width | 98.2 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 3 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 70.7 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost ? Stops ice build-up for ease, Tap-connected ice dispenser ? Instant chilled water, Intelligent Inverter ? Adapts cooling to save energy, Door open alarm ? Alerts to protect your food |
| Energy Efficiency Class | E |
| Plumbed | Yes |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 42 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 550 - 650 |
Bosch KAD93ABEP 70/30 No Frost American Fridge-Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


