























The Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven is a sleek and modern addition to any kitchen. With a black glass design and stainless steel trim, this oven not only looks great but also offers high performance cooking capabilities.
Key features of the Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven include:
- 4D Hot Air technology for even heat distribution
- AutoPilot 10 feature with pre-set automatic programs
- EcoClean Direct self-cleaning function
- Touch control panel for easy operation
- Energy efficiency rating of A
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Pyrolytic Cleaning |
| Key Feature 3 | 71 Litre Capacity |
| Key Feature 2 | Conventional Oven Type |
| GTIN | 4242005465613 |
| Colour | Black |
| Model Number | HQA574BB3B |
| Key Feature 4 | Hotair Steam |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 10 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Hotair grilling, full width variable grill |
| Weight | 36.9 kg |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Installation Type | Built In |
| Features | Pyrolytic Cleaning, Conventional Oven Type, 71 Litre Capacity, Hotair Steam |
| Energy Efficiency Class | A |
Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



