















| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Hotair Steam mode ? Perfect moisture balance |
| Key Feature 3 | Energy-efficient A+ rating ? Save on power |
| Key Feature 2 | 3D Hotair system ? Even heat on all shelves |
| GTIN | 4242005465583 |
| Colour | White |
| Model Number | HQA534BW3B |
| Key Feature 4 | Streamlined design ? Complements modern kitchens |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full width, Electric, Hot air grilling |
| Weight | 36.5 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 38.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Hard Wired |
| Electronic Clock/Timer | Electronic/Programmable |
| Features | Hotair Steam mode ? Perfect moisture balance, 3D Hotair system ? Even heat on all shelves, Energy-efficient A+ rating ? Save on power, Streamlined design ? Complements modern kitchens |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A+ |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Bosch HQA534BW3B White Electric Steam Oven A+ Class
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


