



















| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 3D Hotair ? Ensures even cooking on all levels |
| Key Feature 3 | EcoClean Direct ? Reduces cleaning effort |
| Key Feature 2 | Steam Function ? Keeps food moist and crisp |
| GTIN | 4242005465552 |
| Colour | Black |
| Model Number | HQA534BB3B |
| Key Feature 4 | Versatile Modes ? Supports diverse cooking styles |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Integrated Electric Full width Hot air grilling |
| Weight | 36.5 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 38.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | 8 oven functions, including 3D Hotair, Conventional heat, Hot air grilling, Full width grill, Pizza setting, Bottom heat, Hotair gentle, Hotair steam, 13 Amp (Requires hardwiring to a dedicated circuit) |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | 3D Hotair ? Ensures even cooking on all levels, Steam Function ? Keeps food moist and crisp, EcoClean Direct ? Reduces cleaning effort, Versatile Modes ? Supports diverse cooking styles |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A+ |
Bosch HQA534BB3B Electric Steam Oven in Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


