







- 3D Hotair
- Conventional top and bottom heat
- Hotair grilling
- Full width variable grill
- Pizza function
- Bottom heat
- Hotair gentle
The 3D Hotair function optimally distributes heat around three levels in the oven at the same time. It's great for cooking large dishes, such as roast chicken. It's also handy for making different foods on each shelf, ensuring every dish is cooked evenly and to perfection.
Cleaning an oven can be really hard work. But with EcoClean, scrubbing away on your knees for ages becomes a thing of the past. The special coating on the back wall of the oven automatically absorbs the grime, so you can sit back and relax after a family meal.
Key features of the HBS534BB0B are:
-Red LED display control: easy-to-use thanks to clear time display.
-Pop-out controls: for an easy to clean front.
-Slim Universal Pans: 2 universal pans, slim size; optimised for smaller dishes
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 3D HotAir |
| Key Feature 3 | Pop-out controls |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct |
| GTIN | 4242005057368 |
| Colour | Black |
| Model Number | HBS534BB0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Electric Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Width (cm) | 59.4cm |
| Weight | 33.4 kg |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 35.6 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart | No |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Display Type | LED |
| Door Material | Glass |
| Door Type | Double glazed |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Programmes/functions - Oven with 7 PC heating methods: 3D Hotair, conventional top and bottom heat, Hotair grilling, full width variable grill, pizza function, bottom heat, Hotair gentle - Fast pre-heating function. |
| Cleaning | Eco clean direct |
| Interior Light Type | Halogen |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Main Oven capacity (Litres) | 71L |
| Main Oven Function | 3D Hotair |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 3D HotAir, EcoClean Direct, Pop-out controls |
| Energy Efficiency Class | A |
| Electrical connection | Electric/plug |
Bosch HBS534BB0B 60cm Series 4 Built-In Single Electric Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

