









| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | HotAir Gentle |
| Key Feature 3 | Digital Control Ring |
| Key Feature 2 | Oven Assistant |
| GTIN | 4242005326587 |
| Colour | Black |
| Model Number | HBG7741B1B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 40.2 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 42.6 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Touch |
| Display Type | TFT |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Digital Control Ring: the simple and innovative way to select oven settings, TFT Touch Display: easy control thanks to an innovative Digital Control Ring and TFT touchscreen, Hotair Gentle: saves energy while baking and roasting, Oven Assistant with Voice |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | HotAir Gentle, Oven Assistant, Digital Control Ring |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Cleaning | Pyrolytic and Steam |
| Energy rating | A+ |
Bosch HBG7741B1B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


