











Key Features:
- 71-liter capacity for ample cooking space
- Multiple cooking functions including conventional baking, grilling, and roasting
- 4D Hot Air technology for even heat distribution
- Pyrolytic self-cleaning function for easy maintenance
- LCD display with touch controls for easy operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Air Fry function |
| Key Feature 3 | Automatic switch-off |
| Key Feature 2 | TFT Touch display |
| GTIN | 4242005326358 |
| Colour | Black |
| Model Number | HBG7341B1B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 14 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 1 |
| Weight | 34.8 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Air Fry function, TFT touch display, Automatic switch-off |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Catalytic Liners |
| Energy rating | A+ |
Bosch HBG7341B1B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


