











| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Width | 56 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 56cm x 58cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 56cm Undercounter ? Saves valuable kitchen space |
| Key Feature 3 | Adjustable Shelves ? Customise storage for any items |
| Key Feature 2 | A+ Energy Rating ? Cuts power use and lowers bills |
| GTIN | 4242005424818 |
| Colour | White |
| Model Number | GTV15NWEBG |
| Key Feature 4 | Rapid Freezing ? Locks in flavour and keeps food fresh |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 83 L |
| Weight | 31.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Depth | 58 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 56cm Undercounter ? Saves valuable kitchen space, A+ Energy Rating ? Cuts power use and lowers bills, Adjustable Shelves ? Customise storage for any items, Rapid Freezing ? Locks in flavour and keeps food fresh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Type | Under Counter Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
Bosch GTV15NWEBG 56cm Undercounter Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


