



| Product Dimensions | 85cm x 56cm x 58cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 83L capacity |
| Key Feature 3 | 16 hours storage in power failure |
| Key Feature 2 | Four-star rated |
| GTIN | 4242005238934 |
| Colour | White |
| Model Number | GTV15NWEAG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Under Counter Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 83 L |
| Weight | 31.05 kg |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Width | 56 cm |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 25 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Display Type | LED |
| Depth | 58 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Integrated door handle |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 83L capacity, Four-star rated, 16 hours storage in power failure |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Type | Under Counter Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
Bosch GTV15NWEAG 56cm Undercounter Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


