









The Bosch GSN36VWEPG 60cm No Frost Tall Freezer in white is a spacious and efficient appliance perfect for keeping your frozen foods fresh for longer periods of time. With a total capacity of 242 liters, this freezer provides ample storage space for all your frozen goods. The No Frost technology prevents ice build-up, eliminating the need for manual defrosting and ensuring consistent temperature throughout the freezer.
Key features of the Bosch GSN36VWEPG 60cm No Frost Tall Freezer include:
- 242 liters total capacity for ample storage space
- No Frost technology for hassle-free maintenance
- Consistent temperature throughout the freezer
- Energy-efficient performance to help save on electricity costs
- SuperFreezing function for rapid freezing of new items
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 186 cm |
| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 65cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Reversible door |
| Key Feature 3 | Automatic Super Freezing |
| Key Feature 2 | NoFrost technology |
| GTIN | 4242005388349 |
| Colour | White |
| Model Number | GSN36VWEPG |
| Key Feature 4 | VarioZone |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tall Freezer |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 242 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Weight | 66.7 kg |
| Shipping Height | 193 cm |
| Shipping Weight | 72.4 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Reversible Door, NoFrost Technology, Automatic Super Freezing, VarioZone |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 18 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
Bosch GSN36VWEPG 60cm No Frost Tall Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



