







| Product Dimensions | 176cm x 60cm x 65cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | Super Freezing function |
| Key Feature 2 | 225L capacity with VarioZone |
| GTIN | 4242005247981 |
| Colour | White |
| Model Number | GSN33VWEPG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tall Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 225 L |
| Weight | 63 kg |
| Shipping Height | 182.5 cm |
| Shipping Weight | 69.8 kg |
| Shipping Width | 76.5 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Display Type | LED |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Additional Information | Reversible door to suit your kitchen layout |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 176 cm |
| Energy Consumption | 228 kWh |
| Features | No Frost technology, 225L capacity with VarioZone, Super Freezing function |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Suitable for watertight outbuildings | No |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
Bosch GSN33VWEPG 60 cm Tall Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



