







| Smart Connect | No |
|---|---|
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 161cm x 60cm x 65cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | Big Box |
| Key Feature 2 | VarioZone flexible storage |
| GTIN | 4242005247943 |
| Colour | White |
| Model Number | GSN29VWEVG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tall Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Net Freezer Capacity | 220 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 59.55 kg |
| Shipping Height | 167.5 cm |
| Shipping Weight | 65.8 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 76.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Display Type | LED |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Internal electronic controls, Clear drawer fronts, Audible Temperature & Open door warnings, HFC free & CFC free, External door handle, Optimum ambient temperature range 0 - 43°C |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 161 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, VarioZone flexible storage, Big Box |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 16 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
Bosch GSN29VWEVG Freestanding Tall Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



