











The Bosch GIN81VEE0G 55.8cm Built In Total No Frost Freezer in White is a high-quality appliance designed to keep your food fresh and frozen for longer periods of time. With its spacious interior and advanced cooling technology, this freezer is perfect for any kitchen.
Key features of the Bosch GIN81VEE0G include:
- Total No Frost technology eliminates the need for manual defrosting
- SuperFreezing function ensures quick and efficient freezing of new items
- MultiAirflow system evenly distributes cold air throughout the freezer
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- TouchControl operation allows for easy temperature adjustments
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Freezers |
| Width | 55.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177.2 cm |
| Product Dimensions | 177.2cm x 55.8cm x 54.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | Flexible storage options |
| Key Feature 2 | FreshSense sensor |
| GTIN | 4242005422098 |
| Model Number | GIN81VEE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Net Freezer Capacity | 212 L |
| Weight | 64 kg |
| Warranty Information | 5 year warranty needs to be registered either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register on line go to additional warranties bosch uk, bosch-home.co.uk register within 3 months of purchase date. |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 68.7 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Energy Consumption | 235 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, FreshSense sensor, Flexible storage options |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13.8 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
| Type | In Column |
Bosch GIN81VEE0G 55.8cm Built In Total No Frost Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



