









The Bosch FEL023MS2B Freestanding Microwave is a versatile and efficient appliance that will make cooking and reheating food quick and easy. With a sleek design and advanced features, this microwave is perfect for any kitchen.
Key features include:
- Compact freestanding design for easy placement in any kitchen
- 800W power output for fast and efficient cooking
- 23L capacity to accommodate a variety of dishes
- 5 power levels for customizable cooking options
- Defrost function for quick and safe thawing of frozen foods
- Electronic control panel for easy operation
- LED display for clear visibility of settings
- Child lock feature for added safety
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Microwaves With Grill |
| Width | 44.2 cm |
| Cleaning Method | Hydrolytic |
| Height | 26 cm |
| Product Dimensions | 26cm x 44.2cm x 34.5cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | QuickStart |
| Key Feature 3 | 20L capacity |
| Key Feature 2 | Red LED display |
| GTIN | 4242005296804 |
| Colour | Black with Stee |
| Model Number | FEL023MS2B |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave with Grill |
| Microwave Type | Freestanding |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 15.7 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 34.5 cm |
| Accessories | 1 x Grid |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | QuickStart, Red LED display, 20L capacity |
| Functions | Microwave, Full width grill, Automatic programmes |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave with grill |
| Microwave Power output (Watts) | 800 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Dial + Touch button |
Bosch FEL023MS2B 20 Litres Microwave - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

