













Key Features:
- Spacious interior for holding multiple dishes
- Temperature range of 30-80 degrees Celsius for versatile warming options
- Easy-to-use touch controls for precise temperature settings
- SoftClose function ensures the drawer closes gently and quietly
- Food warming and defrosting functions for added convenience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Warming Drawers |
| Width | 59.4 cm |
| Height | 14 cm |
| Product Dimensions | 14cm x 59.4cm x 51.8cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Push/pull mechanism |
| Key Feature 3 | 20L capacity |
| Key Feature 2 | Holds 12 plates |
| GTIN | 4242005322978 |
| Colour | Black |
| Model Number | BIC7101B1B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Warming Drawer |
| Plate Warming | Yes |
| Operating Temperature | 30 degrees - 80 degrees celcius |
| Number of Plates | 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 18.8 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 25 cm |
| Shipping Weight | 20.8 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Controls | Touch |
| Door Open Type | Push & Pull |
| Depth | 51.8 cm |
| Adjustable Temperature | Yes |
| Features | Push/pull mechanism, Holds 12 plates, 20L capacity |
| Functions | 2 |
Bosch BIC7101B1B Warming Drawer - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

