





















The Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner in Black is a powerful and efficient cleaning solution for your home. With its compact design and lightweight construction, this vacuum cleaner is easy to maneuver around furniture and tight spaces.
Key features of the Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner include:
- Powerful suction for thorough cleaning
- Bagless design for easy maintenance
- HEPA filtration system to capture allergens and dust particles
- Adjustable power settings for different floor types
- Compact and lightweight design for easy storage
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 26.8 cm |
| Height | 31.4 cm |
| Product Dimensions | 31.4cm x 26.8cm x 38.1cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Air Cycle technology |
| Key Feature 3 | Super compact |
| Key Feature 2 | Easy clean system |
| GTIN | 4242005467365 |
| Colour | Black |
| Model Number | BGS05BA2GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 78 dB |
| Weight | 6.7 kg |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Weight | 7.4 kg |
| Shipping Width | 29 cm |
| Shipping Depth | 49 cm |
| Depth | 38.1 cm |
| Additional Information | Air Cycle Technology: double filtration filters fine dust particles, bacteria and pollutants, Compact and easy to store, Easy Clean System, Easy Hose Storage |
| Accessories | 1 x combination nozzle, 1 x universal nozzle, 1 x hard floor nozzle |
| Cable Length | 6 m |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Features | Air Cycle technology, Easy clean system, Super compact |
| Dust Capacity | 1.5 L |
| Dust Collection | Dust Container |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors |
Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

