





















The Bosch BGB41HYGGB ProHygienic Bagged Vacuum Cleaner in White is a powerful and efficient cleaning appliance designed to keep your home spotless. With advanced filtration technology and a large capacity bag, this vacuum cleaner ensures thorough cleaning while maintaining a hygienic environment.
Key Features:
- Powerful suction for deep cleaning
- Advanced filtration system to capture dust and allergens
- Large capacity bag for less frequent emptying
- Hygienic design to prevent dust leakage
- Variable suction control for customized cleaning
- Quiet operation for minimal disruption
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 29.5 cm |
| Height | 26.5 cm |
| Product Dimensions | 26.5cm x 29.5cm x 41cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Power control |
| Key Feature 3 | UltraAllergy hygienic filter |
| Key Feature 2 | AirFresh dustbag |
| GTIN | 4242005483853 |
| Colour | White |
| Model Number | BGB41HYGGB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Noise Level | 75 dB |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 4.5 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Height | 32 cm |
| Shipping Weight | 6.93 kg |
| Shipping Width | 37 cm |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Depth | 41 cm |
| Accessories | 1 x universal nozzle, 1 x crevice nozzle, 1 x upholstery nozzle, 1 x hard floor nozzle, 1 x XXL crevice nozzle, 1 x mattress nozzle |
| Cable Length | 7 m |
| Hose Length | 1.57 m |
| Material | 32% recycled plastic and metal |
| Features | Power control, AirFresh dustbag, UltraAllergy hygienic filter |
| Dust Capacity | 4 L |
| Dust Collection | Bag |
| Filter Type | HEPA |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagged |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 4.5kg |
| Cable length (m) | 1.57m |
Bosch BGB41HYGGB ProHygienic Bagged Vacuum Cleaner - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

