































| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 25.2 cm |
| Height | 131.5 cm |
| Product Dimensions | 131.5cm x 25.2cm x 20.4cm |
| Colour | White & Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 80-Minute Run Time |
| Key Feature 3 | Powerful TurboSpin motor |
| Key Feature 2 | 1 Hour Charge Time |
| Model Number | BCS712GBKIT |
| Key Feature 4 | Additional Battery Included |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner with Battery |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 82 dB |
| Package Contents | 1 x crevice nozzle, 1 x charging cable, 1 x quick charger, 2 x exchangeable battery pack, 1 x docking station, 1 x 2in1 furniture brush & upholstery nozzle, 1 x Long flexible crevice nozzle |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 4.5 kg |
| Shipping Height | 32 cm |
| Shipping Weight | 5.9 kg |
| Shipping Width | 26 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 20.4 cm |
| Additional Information | Anti-hair tangling, Intelligent auto detect, 0.3 Litre capacity, run time: 80 minutes |
| Maximum Battery Recharge Time | 1hr |
| Maximum Battery Run Time | 80 min |
| Features | 80-Minute Run Time, 1 Hour Charge Time, Powerful TurboSpin motor, Additional Battery Included |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Rotation Clean lifetime filter |
| Floor Type | All floor types |
Bosch BCS712GBKIT Unlimited 7 BCS712GB Cordless Vacuum Cleaner - 80 minutes run time - White & Black PLUS Battery
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

