

























The Bosch BCS711GBKIT BCS711GB Unlimited 7 Cordless Vacuum Cleaner is a powerful and convenient cleaning tool for your home. With up to 40 minutes of run time, you can easily clean multiple rooms without having to stop and recharge.
Key features of the Bosch BCS711GBKIT BCS711GB Unlimited 7 Cordless Vacuum Cleaner include:
- Powerful suction for deep cleaning carpets and hard floors
- Up to 40 minutes of run time on a single charge
- Lightweight and easy to maneuver around furniture and tight spaces
- Bagless design with easy-to-empty dustbin
- Multiple attachments for versatile cleaning options
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 132 cm |
| Product Dimensions | 132cm x 20.2cm x 25.1cm |
| Colour | Dark Granite |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 40-Minute Run Time |
| Key Feature 3 | 3 Power Levels |
| Key Feature 2 | 5 Hour Charge Time |
| Model Number | BCS711GBKIT |
| Key Feature 4 | Additional Battery Included |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner with Battery |
| Noise Level | 82 dB |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 2.8 kg |
| Shipping Height | 32 cm |
| Shipping Width | 68 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 25.1 cm |
| Accessories | Crevice nozzle |
| Maximum Battery Recharge Time | 5hrs |
| Maximum Battery Run Time | 40 min |
| Features | 40-minute run time, 5 Hour Charge Time, 3 Power Levels, Additional Battery Included |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Cartridge |
| Floor Type | Carpet, Laminate, Parquet, Stone, Tile |
Bosch BCS711GBKIT BCS711GB Unlimited 7 Cordless Vacuum Cleaner - 40 Minutes Run Time - Dark Granite PLUS Battery
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

