

























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 20 cm |
| Height | 120 cm |
| Product Dimensions | 120cm x 20cm x 26.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 30-Minute Run Time |
| Key Feature 3 | 2 Power Levels |
| Key Feature 2 | 4 Hour Charge Time |
| Model Number | BCS612GBKIT |
| Key Feature 4 | Additional Battery Included |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner with Battery |
| Noise Level | 85 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 2.4 kg |
| Shipping Height | 20 cm |
| Shipping Width | 80 cm |
| Shipping Depth | 80 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 26.5 cm |
| Accessories | 1 x XXL upholstery nozzle, 1 x XXL crevice nozzle, 1 x mattress nozzle, 1 x charger, 2 x exchangeable battery pack, 1 x docking station |
| Maximum Battery Recharge Time | 240 |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Features | 30-Minute Run Time, 4 Hour Charge Time, 2 Power Levels, Additional Battery Included |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | H-level, washable |
| Floor Type | Upholstery, Carpet, Laminate, Parquet, Stone, Tile |
Bosch BCS612GBKIT BCS612GB Unlimited Serie 6 ProHome Cordless Vacuum Cleaner - 30 Minute Run Time -
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

