

















With a 35-minute running time, you can get through whole home cleaning on a single charge. When it does run out, a four hour charging time means the batteries will be ready again in no time. The included crevice nozzle and chrome tube are perfect for tackling those hard to reach areas such as corners or ceilings. Plus, there's a detachable handheld option to help you with smaller issues like crumbs on the sofa.
Enjoy fewer trips to the bin thanks to the 0.3 litre dust capacity and the docking station makes storing your cleaner a breeze. What’s more, the Pure Air membrane filter expels cleaner air and is washable to help keep your BCS612GB in perfect condition.
| Product Dimensions | 120cm x 20cm x 26.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 4 Hour Charge Time, 35 Minute Run Time |
| Key Feature 3 | Washable Filter, Crevice Nozzle |
| Key Feature 2 | 2 Power Levels |
| GTIN | 4242005189960 |
| Colour | White |
| Model Number | BCS612GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Stick Vacuum Cleaner |
| Noise Level | 85 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Width (cm) | 200 mm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty Information | 1 year battery Warranty Only |
| Shipping Height | 20 cm |
| Shipping Width | 80 cm |
| Shipping Depth | 80 cm |
| Cordless | Yes |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 26.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | NA |
| Height (cm) | 120 cm |
| Features | 4 Hour Charge Time, 35 Minute Run Time, 2 Power Levels, Washable Filter, Crevice Nozzle |
| Promotion 2 | Bosch10 |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 35 |
| Weight (kg) | 2.40 kg |
| Cable length (m) | N/A (Cordless) |
Bosch BCS612GB Unlimited Serie 6 ProHome Cordless Vacuum Cleaner - White - 30 Minute Run Time
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

