

















As this Bosch is a cordless model, you can move easily from room to room without cords getting in the way. You can use this vacuum on multiple surfaces such as carpet, laminate, stone, tile and parquet (to name a few). Making the dust disappear from your curtains, cushions and sofas has never been easier!
Choose from two different power levels, you can also choose from multiple tools to make vacuuming more convenient. This cordless appliance comes with a crevice nozzle, upholstery brush and dusting brush.
When finished, pop the vacuum cleaner on charge, and it will reach full capacity again in only 4-5 hours. The easy placement requires minimal storage space. What's more, there is a 0.9 litre dust capacity so you can complete your vacuuming all in one go with minimal need to empty the contents in the bin, with the washable filter, you can keep your appliance in great working order.
Key feature of the Bosch BBH3211GB are:
-2 in 1: Handheld and handstick in one appliance
-Integrated, onboard tools
-Bosch Lithium-Ion Technology
-SmartSensor Control
| Product Dimensions | 115cm x 26.5cm x 18cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 2 in 1: Handheld and handstick in one appliance: Handheld detaches togive spearate portable appliance |
| Key Feature 3 | Boschlithium-Ion Technology, 50min runtime: Durable and powerful rechargeable batteries |
| Key Feature 2 | Integrated, onboard tools: Tools are integrated so always to hand |
| GTIN | 4242005110742 |
| Colour | Black |
| Model Number | BBH3211GB |
| Key Feature 4 | SmartSensor Control: Strong performance every time. |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Stick Vacuum Cleaner |
| Noise Level | 72 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Width (cm) | 26.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 4.1 kg |
| Shipping Height | 27.6 cm |
| Shipping Width | 19.2 cm |
| Shipping Depth | 63.4 cm |
| Cordless | Yes |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 18 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | NA |
| Height (cm) | 115 cm |
| Features | 2 in 1: Handheld and handstick in one appliance: Handheld detaches togive spearate portable appliance , Integrated, onboard tools: Tools are integrated so always to hand , Boschlithium-Ion Technology, 50min runtime: Durable and powerful rechargeable bat |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 60 |
| Weight (kg) | 4.1 kg |
| Cable length (m) | N/A (Cordless) |
Bosch BBH3211GB Cordless Vacuum Cleaner - 50 Minute Run Time
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

